Formowanie wtryskowe jest powszechnie wykorzystywane w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Produkcja na wtryskarkach pozwala uzyskać gotowe elementy o praktycznie dowolnym kształcie i rozmiarze, co przekłada się na coraz szersze zastosowanie wtryskarek w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Z zalet formowania wtryskowego w sposób szczególny korzystają producenci, których przed wyrobami których stawiane są coraz większe wymagania. Na czym polega formowanie wtryskowe? Co można produkować na wtryskarkach? Czy produkcja na wtryskarkach ma jakieś wady?
W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące formowania wtryskowego i zastosowania tej metody w różnych dziedzinach przemysłu – od produkcji zabawek, aż po produkcję podzespołów dla branży motoryzacyjnej i lotniczej.
Formowanie wtryskowe: Na czym polega?
Formowanie wtryskowe to proces opierający się na współdziałaniu wtryskarki i podpiętej do niej formy wtryskowej. Wtryskarka wtłacza masę tworzywa sztucznego do gniazda formy. Po odpowiednim czasie forma się otwiera i gotowy element może zostać z niej wyjęty. Formy wtryskowe najczęściej składają się z dwóch elementów. Jeden jest na stałe przymocowany do stołu wtryskarki, drugi jest elementem ruchomym. W przypadku dużych kształtek stosuje się formy z jednym gniazdem. Małe elementy produkuje się z zastosowaniem form posiadających od kilku do nawet kilkunastu gniazd, co znacząco zwiesza wydajność całego procesu.
Co produkować na wtryskarce?
Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, co produkować na wtryskarce. Produkcja na wtryskarkach pozwala na wykonywanie zarówno niewielkich detali z tworzyw sztucznych, jak również elementów wielkogabarytowych. Z racji tego, że forma wtryskowa musi zostać zaprojektowana i stworzona dla każdego wytwarzanego elementu oddzielnie, technologia ta jest opłacalna przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej. Na wtryskarce nie wykonuje się więc pojedynczych detali, czy nawet pojedynczych elementów o dużych gabarytach. Powodem jest wysoki koszt ich produkcji. Co w takim razie produkować na wtryskarce?
Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zwrócić uwagę na fakt, iż technologia formowania wtryskowego cały czas jest udoskonalana. To znacząco rozszerza możliwości jej zastosowania do produkcji ultralekkich plastikowych elementów z zamkniętym wewnątrz powietrzem czy elementów złożonych z dwóch różnych rodzajów tworzyw. Doskonałym tego przykładem jest m.in. zastosowanie produkcji na wtryskarkach w branży automotive, m.in. do produkcji zderzaków samochodowych.
Produkcja na wtryskarkach: Zalety i wady
Produkcja na wtryskarkach ma liczne zalety, wśród których na uwagę zasługuje m.in.:
- wysoka precyzja i estetyka formowania (pozwala na produkcję skomplikowanych komponentów oraz niewielkich detali),
- szybkość i wydajność procesu produkcyjnego,
- ograniczenie kosztów pracy do minimum, dzięki możliwości pełnej automatyzacji sterowania i kontroli procesu produkcyjnego,
- minimalizowanie zużycia energii, odpadów i emisji związków szkodliwych,
- elastyczność procesu produkcji.
Po przeciwnej stronie znajdują się przede wszystkim wspomniane wcześniej wysokie koszty wykonania formy wtryskowej. W efekcie powyższego formowanie wtryskowe uznaje się za opłacalne przede wszystkim przy produkcji wysokonakładowej.