Jaki jest koszt wykonania formy wtryskowej?

Techflow 3D | Innowacyjne technologie > > Blog > Jaki jest koszt wykonania formy wtryskowej?

Technologia formowania wtryskowego tworzyw sztucznych zyskuje na popularności. Po metodę sięgają kolejne branże, które codziennie mierzą się z coraz większymi wymaganiami stawianymi ich produktom. Formowanie wtryskowe polega na wtryskiwaniu uplastycznionej masy tworzywa sztucznego do gniazda formy. Po zastygnięciu tworzywo przyjmuje pożądany kształt. To pozwala produkować elementy o dowolnych kształtach i rozmiarach. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej formy wtryskowej. Koszt formy do wtryskarki wpływa znacząco na opłacalność całego procesu i decyduje o tym, że omawiana technologia opłaca się przede wszystkim w produkcji wielkoseryjnej. Jaki jest koszt wykonania formy wtryskowej? Od czego zależy jej cena?

Wycena formy wtryskowej

W celu uzyskania ceny klient musi przejść przez proces wyceny. Wielu klientów postrzega ten proces w kategoriach „niedogodności”. Firmy specjalizujące się w produkcji form wtryskowych zadają wiele pytań i oczekują bardzo precyzyjnych odpowiedzi. Są i takie, które ze względu na natłok zleceń zbywają klientów. Niestety nie robią tego wprost, ale na okrętkę, co niepotrzebnie wydłuża proces wyceny i oceny opłacalności wyboru omawianej metody formowania tworzyw sztucznych.

Szczególnie problematyczne bywa uzyskanie wyceny formy dedykowanej do produkcji elementów o niestandardowych kształtach. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie czytelnej i wiążącej informacji nie jest możliwe. Coraz więcej firm produkujących formy wtryskowe udostępnia na swoich serwisach kalkulatory służące do wyliczenia szacowanego kosztu wykonania formy.

Od czego zależy cena formy wtryskowej?

Koszt formy do wtryskarki zależy od szeregu czynników. Kluczowy jest wybór materiału, z jakiego zostanie wykonana forma. W zależności do producenta mamy do wyboru m.in.: PA, POM, PP, PE, TPU, ZnAl. Nie bez wpływu na koszt wykonania formy wtryskowej są jej gabaryty, a więc wysokość, szerokość i głębokość. Formy powstają w bardzo różnych rozmiarach, co pozwala na wtryskowe formowanie zarówno niewielkich detali, jak i elementów wielkogabarytowych. Jakie jeszcze czynniki są brane pod uwagę podczas wyceny?

Na uwagę zasługują:

  • ilość gniazd,
  • wykończenie gniazd (np. połysk, drążenie, struktura),
  • uwzględnienie gorącego kanału,
  • możliwość wdrożenia produkcji bezodpadowej,
  • uwzględnienie rdzeni ruchomych,
  • uwzględnienie elementów wykręcanych.

Ile kosztuje forma wtryskowa?

Oczywiście dostępne online kalkulatory wyceny formy wtryskowej pozwalają na uzyskanie wyłącznie szacunkowej ceny. Ich atutem jest możliwość zapoznania się z rzędem kosztów praktycznie od ręki, co już na bardzo wczesnym etapie pozwala oszacować opłacalność formowania wtryskowego w danym przypadku. Wiążącą wycenę producent przedstawi dopiero po zapoznaniu się ze szczegółowym projektem formy. W niektórych przypadkach niezbędne może się również okazać wykonanie modelu.

Sprawdź również: głowice do tworzywakalibratory do tworzyw.

Dowiedz się: Na czym polega formowanie wtryskowe?